Metamorfoza pokoju dla chłopca

szary we wnętrzu
Czy szary jest nudny? Szarość we wnętrzu.
Luty 20, 2018
Show all

Metamorfoza pokoju dla chłopca

metamorfoza pokoju dla chłopca

Metamorfoza pokoju to tytuł, który nie do końca jest adekwatny, gdyż nie mamy zdjęć stanu poprzedniego. Musicie nam zawierzyć, że takowa miała miejsce. Efekt końcowy naszych prac tak nas zaskoczył, że postanowiliśmy się z Wami podzielić wrażeniami, które tym pracom towarzyszyły.

Pokój dla 9- letniego chłopca, który jeszcze sam nie wie, jak miałoby wyglądać jego królestwo, to zadanie dość trudne, zwłaszcza, gdy zarówno on, jak i rodzice nie chcą w znaczący sposób podkreślać zainteresowań dziecka w wystroju wnętrza. A dlaczego nie chcą? Bo wczoraj interesował się piłką nożną, dziś grą na keyboardzie, jutro grami komputerowymi. Dlatego inwestycje w dywan w piłki nożne, zasłonki w piksele, ani malowanie nutek na meblach nie wchodziły w grę. Pokój miał być chłopięcy, ale uniwersalny, tak, aby posłużył do osiągnięcia wieku nastoletniego; pokój, który rośnie razem z dzieckiem; pokój, który już nie jest typowo dziecinny, ale też niezbyt poważny. Wybraliśmy trzy dość popularne kolory w pokoju chłopięcym –  biały, czerwony i niebieski. Elementy meblowe jakie zastaliśmy to szafa komandor, której likwidacja nie była możliwa ze względu na jej funkcjonalność oraz potrzebę ukrycia wielu niezbędnych domownikom rzeczy. Pozostałe meble musieliśmy wyszukać i wystylizować, by nadać im pewną spójność.

Metamorfoza łóżka

Udało nam się znaleźć łóżko sosnowe, dość wysokie i lekko zaniedbane. Postanowiliśmy wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem i z dostępnych materiałów zrobiliśmy pojemną szufladę na pościel. Całość pomalowaliśmy na biało, a spore gałeczki na czerwono, by nadać mu kroplę żywszego koloru.

malowane meble w chłopięcym pokoju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metamorfoza komandora

Niezbyt urodziwa szafa z płyty w kolorze olchy nijak nam nie pasowała do konceptu. Gdyby nie jej pakowność z pewnością wywędrowałaby jako materiał do dalszej obróbki, bo u nas nic się nie marnuje i każdy niepotrzebny element może w przyszłości się przydać (choćby na szufladę pod łóżko). Jednakowoż szafa musiała zostać, więc otrzymała nowe szaty. Pokój mimo wybranej palety kolorystycznej miał być jasny i przestronny w związku z czym ogromna, gabarytowa szafa pokryta została bielą i tylko niewielka część środkowych drzwi zyskała geometryczny element ozdobny w kolorach dominujących w pokoju.

szafa komandor, malowana, biała, we wzory

Metamorfoza komód, biurka i stolika nocnego

Komódki pochodzą ze starej kolekcji Ikei, biurko wyczailiśmy na Olx, a stolik nocny mieliśmy już od jakiegoś czasu w naszym magazynie. Na tych mebelkach wykorzystaliśmy w głównej mierze kolor niebieski o pięknej nazwie – sprany jeans. Biurko niemalże w całości pokryliśmy tym kolorem. Tylko blat został w oryginale, a gałki pomalowaliśmy na biało. Delikatnie je poprzecieraliśmy i zawoskowaliśmy. Ikeowskie komody już wcześniej przeszły metamorfozę, były pomalowane kolorem vintage white (nieco szarawy odcień bieli). My odświeżyliśmy tę biel, by była krystaliczna i zaszaleliśmy z niebieskimi paskami. Dla urozmaicenia pasy na jednej komodzie idą pionowo, a na drugiej poziomo. Kropkę nad i stanowią drobiazgi. Przy komodzie z szufladami postawiliśmy na czerwone nóżki, przy drugiej na czerwone gałki. Paski zdobią też szufladki stolika nocnego, ale ze względu na nieduże gabaryty mebla, są węższe, a i czerwone gałeczki mniejsze rozmiarem od pozostałych.

malowane meble w chłopięcym pokoju

malowane meble w chłopięcym pokoju

malowane meble w chłopięcym pokoju

malowane meble w chłopięcym pokoju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metamorfoza półki i krzesła

Do kompletu dorzuciliśmy pamiętającą jeszcze naszą młodość półkę na książki. By dopełnić kolorystycznej całości  nadaliśmy jej czerwoną, identyczną jak gałki i nóżki barwę. A krzesło do keyboarda jest jeszcze starsze i jest to popularny w latach  60/70 skoczek, który zyskał granatowe ubranko i nową tapicerkę.

Skoczek, krzesło prl, vintage, retro, odnowione

Skoczek, krzesło prl, vintage, retro, odnowione

Tym sposobem stylizacja, a właściwie metamorfoza pokoju chłopięcego dobiegła końca.Pokój jest idealny dla młodego mężczyzny, niezbyt dziecinny, niezbyt poważny. Jasny, przestronny, w męskich  barwach z odrobiną szalonej czerwieni. Doskonale spełnia swoją rolę – królestwa 9 – latka, w którym odrabia lekcje, bawi się i rozwija swoje pasje. Jest przytulny dzięki puszystym kocom, poduchom, dywanikowi, detalom, o których nie wspomniałam, ale zdjęcia je eksponują. Teraz czekamy, kiedy dorośnie, by to królestwo wymienić na męską jamę. Na to jednak trochę poczekamy. Tymczasem kolejne marzenie spełniliśmy, co baaaaardzo nas cieszy. Podczas pracy wyśmienicie się bawiliśmy, poszukując ciekawych rozwiązań, by idealnie wpisać się w potrzeby chłopca. A Wy co sądzicie o tym pokoiku?

 

2 Komentarze

  1. Justyna pisze:

    bardzo udana metamorfoza!! I przemalowanie mebelków w biało bękitne paski- mega pomysł! Swoją drogą, ciekawi mnie, dlaczego dzieci w wieku takim wczesnoszkolnym baaaardzo chcą mieć wszystko w kolorze niebieskim:)
    Mój 7-o latek rónież najlepiej przemalowałby wszystko na błękit lub granat , hehe:)

    Pozdrawiam,
    Justka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *