Styl boho by Rub&Paint. Garść wskazówek i inspiracji.

metamorfoza skrzyni
Metamorfoza starej skrzyni/kufra w Rub&Paint
Listopad 16, 2017
zielony zawrót głowy
Zielony zawrót głowy, czyli kolor zielony we wnętrzu.
Listopad 29, 2017
Show all

Styl boho by Rub&Paint. Garść wskazówek i inspiracji.

styl boho by rub&paint

Styl boho by Rub&Paint czyli jak my widzimy, czujemy styl boho we wnętrzach, bo, że lubimy to jest oczywiste:). Nieustannie plądruję Internet przeglądając i inspirując się wnętrzami w tym stylu, bowiem zarówno kolory, tkaniny, wzory i dodatki mocno wpisują się w moją estetykę. Niejednokrotnie muszę się hamować, bo niestety mam tendencję do przesadzania i mogłabym nieco zagracić mą chałupę (choć śmiem twierdzić, że wielu znajomych już tak uważa).

Skąd się wywodzi.

Boho pochodzi od słowa la boheme i odnosi się do francuskiej cyganerii, społeczności wędrujących artystów, wyznających specyficzne zasady, żyjących w zgodzie ze sobą, raczej biednie i odmiennie niż pozostała część francuskiego społeczeństwa. Nie zważali na modę i przyjęte normy. Najważniejszy był luz i niezależność, i te cechy znalazły odzwierciedlenie w ich sposobie ubierania się, czy aranżowania przestrzeni życiowej, bowiem komponowali swoje stroje i urządzali wnętrza z materiałów, przedmiotów, elementów, dodatków, które udało im się zdobyć tanim kosztem. Dzięki temu styl Boho to styl bardzo oryginalny, który już od wielu lat, bo od XVIII wieku ma swoich zwolenników  i rzecz jasna przeciwników także. Jest to styl odważny, kontrowersyjny i ekscentryczny, ale bardzo, bardzo przytulny.

Cechy stylu boho.

Styl boho na pewno nie jest nudny, jest przeciwieństwem stonowanych, jednobarwnych, zimnych wnętrz, do klasyki mu równie daleko jak stąd do Australii, zatem cechą charakterystyczną jest wielobarwność i brak sztywnych reguł. W tym stylu dominuje eklektyzm :), różnorodność i nadmiar. Nadmiar tkanin, dodatków, dekoracji i barw. Czyli coś dla mnie:) Łączymy pozornie nie pasujące do siebie wzory, faktury, tkaniny, materiały według własnych upodobań. Najważniejsza jest fantazja, wolność i swoboda, przytulność, miękkość i wygoda. Liczy się pomysłowość w kreowaniu wnętrza i w zgodzie ze sobą, naszymi nawykami i naszą wrażliwością. W filozofię bohemy świetnie wpisuje się zasada 3R (reduce, reuse, recycle) oraz upcycling, gdyż cygańska estetyka opierała się głównie na tworzeniu nowego ze starego. Nasze działania też swoje źródła mają w ekologii, od tego wszystko się zaczęło…

Jak uzyskać efekt boho? Garść wskazówek:)

  1. Tkaniny. Są nieodłączną częścią boho. Wykorzystaj narzuty (np. patchwork idealnie będzie pasował w sypialni), kolorowe zasłony, miękkie poduszki i pledy (zasyp nimi sofy i fotele). Wybieraj te wzorzyste, tworząc unikatowe zestawienia, a potem rozsiądź się i ciesz przytulnym i komfortowym wnętrzem.
  2. Dywany. Zimna podłoga zupełnie nie pasuje do stylu boho, więc zainwestuj w dywany, dywaniki, maty najlepiej w etniczne tudzież marokańskie wzory. Świetnie sprawdzą się pufy czy siedziska w intensywnych barwach, na których relaks będzie samą przyjemnością.
  3. Obrazy, plakaty, grafiki. Gołe ściany w stylu boho są niedopuszczalne, toć to nuda na całego i niechciany minimalizm. Oprócz wyżej wymienionych idealnie pasować będą ozdobne lustra, łapacze snów, gobeliny i ramki z rodzinnymi fotografiami, a nawet wzorzyste tapety.
  4. Dekoracje. Dla jednych durnostojki i kurzołapki, a dla fanów boho istotne pamiątki. Tych elementów w stylu boho nie może zabraknąć, zwłaszcza jeśli przypominają ważne chwile, bądź są cennym wyrobem handmade, dlatego nie bój się i uwolnij swoje klamoty z ciemnych zakamarków szuflad i szaf, wyeksponuj je i pochwal się nimi.
  5. Rośliny. Według mnie dom bez roślin nie istnieje. Fakt jest faktem, że okres gdy miałam przeszło sto kwiatów w domu minął (kto to miał podlewać i czyścić), jednakowoż nie wyobrażam sobie, żeby nie było ich w ogóle. We wnętrzu w stylu boho nie można zapomnieć o kwiatach, a im więcej tym lepiej, im większe jeszcze lepiej. Jeśli marzysz o roślinach to posadź je w kolorowych doniczkach, poustawiaj na podłodze, parapecie, kwietnikach stojących, a nawet wiszących. Kwietniki uplecione ze sznurka będą wręcz perfekcyjne.
  6. Oświetlenie. Jest niezwykle ważne. Przede wszystkim musi być ciepłe, by podkreślić przytulność wnętrza. Najlepiej sprawdzą się małe stojące lampy w dużej ilości, dające rozproszone światło, do tego lampiony, świece i kadzidełka. Dzięki nim uzyskamy nieco tajemniczy, przyjemny nastrój sprzyjający relaksowi.
  7. Kolory. Nie ma stylu boho bez intensywnych kolorów. Stonowane barwy zostaw fanom stylu skandynawskiego. Tutaj trzeba zaszaleć. A najlepiej kolorowe szaleństwo moim skromnym zdaniem wygląda na tkaninach (poduszkach, zasłonach, dywanach) no i oczywiście na meblach:)
  8. Meble. Wreszcie przechodzę do tematu, który jest mi najbliższy. Jakie meble są w stylu boho? Na pewno te z przeszłością, stare, czasem zniszczone innym razem odnowione. Mogą znacznie się od siebie różnić, być w innym stylu, bądź innym kolorze, lekko odrapane, ździebko zniszczone, mocno sfatygowane lub w odważnych kolorach. Mogą być mieszanką designu lat 60 tych z art deco ze szczyptą współczesności. Ważne, by na nowo opowiadały swoją historię.

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz Pinterest

Podsumowując.

Styl boho ma niefrasobliwy, luźny, niezobowiązujący i wesoły charakter. Jest mieszanką elementów folkowych, etnicznych, geometrycznych, kwiatowych i rzecz jasna ekologicznych. To swoista feeria barw i wrażeń, i  mimo pozornego chaosu wszystko do siebie świetnie pasuje.

Boho w Rub&Paint

Przykładem mebli w stylu boho wykonanych przez nas są dwie szafeczki, których wielobarwność i technika wykonania może spodobać się osobom z fantazją, zmęczonych minimalistycznymi wnętrzami, o artystycznej duszy, dla których boho to kwintesencja stylu, a różnorodność kolorów wspomnieniem wspaniałych podróży i wojaży (nie tylko po realnym świecie). Zapraszamy do oglądania. Jeśli  podobają Ci się oryginalne i przytulne wnętrza, styl boho jest właśnie dla Ciebie.

szafka blue drops

 

szafka blue drops

szafka blue drops

szafka green spots

szafka green spots

szafka green spots

szafka green spots

Pozdrowionka:)

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *